Wieża słoneczna – jest to urządzenie, które służy do pozyskiwania energii słonecznej. Zasada działania wieży słonecznej jest bardzo prosta. Mianowicie polega ona na wykorzystaniu zjawiska unoszenia się ciepłego powietrza wyżej niż powietrze chłodniejsze. Jeśli temperatura gruntu wynosi około 30 °C , to w środku obiektu przy wlocie do wieży ma już temperaturę około 70 °C i jest to różnica, która jest wystarczająca, aby nadać znaczącą prędkość przepływu powietrza. Konstrukcja elektrowni składa się z:

  • kolistego pierścienia (gdzie nagrzewa się powietrze promieniami słonecznymi),
  • wieży do jego odprowadzania do atmosfery.

Wieża o wysokości 1000 metrów umieszczona jest w środku ekranu. W podstawie wieży zamontowane są trzydzieści dwa wentylatory, które napędza strumień powietrza nagrzanego do temperatury 70°C i prędkości 15 m/s. Wentylatory połączone są z generatorami prądu o mocy 200 MW. Najbardziej opłaca się lokować wieże słoneczne w krajach, których jest jak najwięcej dni słonecznych, a także wolnych przestrzeni do zabudowy. Jak widać jest to duża większa moc niż nasze domowe kolektory słoneczne ale i dużo większy koszt instalacji.

Takim krajem jest np. Australia. Według szacowań, wieża słoneczna o mocy 200 MW wymaga kolektora, którego średnica to 7 km, a także komina o wysokości 1000 metrów. Taka instalacja może zapewnić energię dla 200 tysięcy typowych gospodarstw domowych. W przypadku tradycyjnych elektrowni, produkcja tej energii spowodowała by wydzielanie do atmosfery 900 tysięcy ton gazów cieplarnianych w ciągu jednego roku. Wydajność takiej elektrowni szacuje się na około 5 W/m² , jednakże wartości te mogą zostać potwierdzone dopiero przy pracy pełnoskalowej instalacji. Nie wiadomo również, jak będzie się zachowywać komin pod wpływem silnych wiatrów, które będą wywoływać naprężenia materiału użytego do budowy tego komina. Czynnikiem, który także należy wziąć pod uwagę jest poziom nasłonecznienia (przykładowo kominy słoneczne, które pracują w Kanadzie produkowałyby około 85% energii podobnych konstrukcji kominów, które pracują w rejonach równikowych). Wydajność energetyczna wieży słonecznej zależy pośrednio od dwóch czynników:

  • wielkości kolektora,
  • wysokości komina.

Przy dużym kolektorze, większa objętość powietrza ulega nagrzaniu, co powoduje jego większą prędkość przepływu przez komin.