O Nas

Serwis powstał w troscę o środowisko i głównie ma na celu poprawę wykorzystania zasobów energii jakie możemy użytkować. Postaramy się na tej stronie przybliżyć różne paliwa alternatywne.

Czytaj Więcej >>

Popularne Artykuły

Zapisz się do kanału RSS

Paliwa alternatywne

To doskonały sposób na skorzystanie z innych źródel energii. Często podratujemy nasze portfele i poożemy środowisku.

elektrownie

21
Maj

Niewielki przydomowy wiatrak

Rozmawiałem z kolegą na temat małego wiatraka założonego bardzo niskim kosztem. Już teraz są dostępne wiatraki za około 6 tysięcy gotowe do użycia. Jednak znajomy uważa, że dzięki schematowi, który posiada działający sprawnie wiatrak może zbudować nawet za tysiąc pln angażując do tego swoje siły.

Read the rest of this entry »

27
Lut

Energia balkonowa

Nie wiem czy słyszeliście o tej formie zasilania domostw w energie elektryczną. Sprawa wygląda bardzo ciekawie. Już niedługo powinno być o całej sprawie dość głośno za sprawą zmiany w ustawie która dotyczy naszych dostawców energii elektrycznej. Po prostu będzie się opłacało odsprzedawać energie elektryczną naszemu dostawcy. Read the rest of this entry »

06
Kwi

Elektrownia atomowa i akcja „Poznaj Atom”

W telewizji jest akcja Poznaj Atom. Kilka dni temu zauważyłem w telewizji akcje dotyczącą uświadamiania ludzi z energią atomową. Oczywiście ma ona za zadanie przybliżyć Polakom energie atomową a w konsekwencji zyskanie poparcia obywateli dla tej wielkiej inwestycji. Jednak dość niedawno był wielki wypadek w Japonii i myślę, że może zbyt wcześnie na taką akcje medialną wśród naszych obywateli. Na stronie poznajatom.pl można już znaleźć pierwsze informacje – ale tak szczerze to jest ich bardzo mało. Read the rest of this entry »

11
Lip

Co to jest elektrownia wiatrowa?

 Elektrownia wiatrowa to nic innego jak wytwórnia, która produkuje energię elektryczna za pomocą wiatru, czyli naturalnego czynnika naszego środowiska. Elektrownia wiatrowa to sposób na oszczędność oraz ekologię czyli ochrona środowiska ponad wszystko. Budowa takie elektrowni elektrycznej być może jest na początku droga i kosztowna, jednak inwestycja ta zwraca się w krótkim czasie. Read the rest of this entry »

11
Mar

Mała elektrownia wodna

Mała elektrownia wodna (MEW) – jest to elektrownia wodna o mocy zainstalowanej nie przekraczającej 5 MW. To kryterium jest stosowane nie tylko w Polsce, ale również w większości państw Europy zachodniej, oprócz krajów skandynawskich, Włoch i Szwajcarii. W tamtych rejonach świata za małe elektrownie wodne przyjmuje się elektrownie do 2 MW. Małe elektrownie wodne są uznawane za odnawialne źródła energii, dlatego że w bezpieczny sposób wykorzystują środowisko przyrodnicze, a właściciele posiadający takie elektrownie uzyskują certyfikat wytworzenia tzw. zielonej energii.  Jest to dobra alternatywa np. dla elektrowni wiatrowej. Małe elektrownie wiatrowe można podzielić ze względu na kryterium spadu na trzy części: Read the rest of this entry »

10
Mar

Elektrownia orbitalna

Elektrownia orbitalna – jest to proponowany sztuczny satelita, który umieszczony jest na wysokiej orbicie, działający jak elektrownia słoneczna oraz przesyłający energię na Ziemię za pomocą mikrofal do specjalnej anteny odbiorczej.

Główne elementy elektrowni orbitalnej to:

  • antena mikrofalowa (skierowana na Ziemię),
  • duża antena odbiorcza (umieszczona na powierzchni Ziemi),
  • kolektor – zwykle zbudowany z baterii słonecznych (kolektor słoneczny może mieć konstrukcję podobną jak jego naziemne odpowiedniki. Read the rest of this entry »