Od jakiegoś czasu zaczynam wybierać rodzaj paliwa do ogrzewania swojego przyszłego domu. Do tej pory na tym blogu robiłem to czysto teoretycznie i nie interesowały mnie koszty instalacyjne itd. Głównie kierowałem się ochroną przyrody i dbaniem o środowisko. Niestety życie zmusza nas często do wyboru mniejsego zła – czyli jakiś paliw nie do końca ekologicznych. Powodem oczywiście jest cena jaką trzeba zapłacić za „ekologiczne” życie. Ostatnio wielkie firmy ekologię wykorzystują do tego aby więcej wyciągnąć z klienta. To przykre ale właśnie takimi czystymi hasłami zachęcają do kupna ekologicznych produktów wyciągając ostatni grosz z kieszeni.

Zasada powinna byc taka, że jeśli ktoś decyduje się na ekologiczną technologię to powinien być dotowany przez Państwo na zakup tak ekologicznego produktu czy technologii. Niestety Państwo raczej nie jest skłonne do prowadzenia takich programów 🙁 Podobno z Unii da się otrzymać jakieś dofinansowanie ale jeszcze się tego nie dowiadywałem.

Powracając do mojego przyszłego domu w którym w tym roku zostanie wylany stan zero 🙂 Szukam ciągle sposoby na zasilenie domu w ciepło. Żona chce mieć kominek także na pewno wykorzystam go do alternatywnego ogrzewania – jeśli będzie mi się chciało często w nim palić. Niestety drzewo w ostatnich miesiącach drożeje i jest trudne do zdobycia u leśniczych. Dzieje się tak dlatego, że leśniczy woli sprzedać drzewo na materiał np. meble niż na opał – po prostu bardziej się to „lasom” opłaca i dlatego w ostatnich latach to ekonomiczne podejście tej instytucji powoduje wzrost cen drewna. Raczej tendencja wzrostu cen drewna będzie się utrzymywała a nawet może przybrac na sile.

Co do mojego głównego sposobu ogrzewania to ciągle się waham. Mogę wybrać gaz, ekogroszek, miał, drewno lub pompę ciapła. Pompa ciepła brzmi najlepiej i znajomy mi powiedział, że był w domu ogrzewanym pompą ciepła u swoich przyjaciół i sam będzie sie  decydował na ten rodzaj ogrzewania domu. Pompa ciepła jest droga w instalacji. Cena instalacji to od 25k do 60k. Także tanie to nie jest i może się nigdy nie zwrócić. Dodatkowo trzeba wybrać ogrzewanie podłogowe, bo tylko tym sposobem można ogrzać dom przy pompie ciepła. Niska temperatura tylko w ten sposób może być skuteczna. Znajomy mi powiedział, żę w domu jego przyjaciół temperatura wynosi około 20 stopni celsjusza. Raczej wyższej się nie uzyska – takze trzeba lubić tą temperaturę – mi ona np. odpowiada. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zwiększa temperature, którą odczuwamy (temperatura odczuwalna) także nie powinno być żle. Obecnie czekam na wieści z budowy i instalacji pompy ciepła mojego znajomego i napiszę o tym za jakiś czas na tym blogu. Na pewno będzie to rzutowało na mój wybór paliwa do ogrzewania domu.