Energia słoneczna – jest energią, zaliczaną do odnawialnych źródeł energii. Elektrownie słoneczne mogą opierać się na różnych procesach konwersji energii. Można tego dokonać:

  • bezpośrednio w ogniwie fotowoltaicznym,
  • pośrednio, przetwarzając promieniowanie słoneczne na ciepło, a ciepło na energię elektryczną.

W polskich warunkach, szczególną przydatność mają kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także wody basenowej.

Najkorzystniejszym okresem dla pracy kolektorów słonecznych jest przedział roku od kwietnia do października. Pokrycie potrzeb ciepła dla podgrzewania wody użytkowej może wówczas sięgać 100%, a kocioł grzewczy może całkowicie się wyłączać z pracy. Przyjmuje się, że w skali całego roku oszczędności w zużyciu paliwa dla podgrzewu ciepłej wody użytkowej mogą sięgać 60%. Cena zakupu takiego kolektora zwróci się nam po kilku latach jego stosowania. Jak działa kolektor słoneczny? Wypromieniowana energia słoneczna przenika przez specjalne, dobrze przepuszczalne szkło i jest pochłaniana przez wysokowydajną warstwę rozdzielczą na podkładzie aluminiowym. Z powierzchni absorbcyjnej kolektora przechodzi ciepło do rury miedzianej lub aluminiowej zgiętej w kształcie litery „S”, a z niej dalej, do cieczy przenoszącej ciepło. Ciecz jest transportowana rurami zbiorczymi do wyjścia z kolektora. Wszystkie części funkcyjne kolektora są umiejscowione między zabezpieczającym hartowanym szkłem przykrywającym i wanną aluminiową wypełnioną dobrze izolującym materiałem.